Queer Mostecko v dekádách minulých

 19. 8.
 17:00 - 17:45
 Komorní stage
 45 min
Ilustrační fotka programu

V rámci letošního programu se podíváme i na queer historii a to přímo na Mostecku. Mluvit o ní spolu budou někdejší aktivista z Mostu Milda Šlehofer a Ladislav Jackson, který v současnosti vede Společnost pro queer paměť. 

Milda Šlehofer byl v 90. letech gay aktivistou v Mostě, působil také jako  konzultant Linky duševní tísně a první ředitel K-Centra Most. Podílel se mimo jiné na prosazení registrovaného partnerství. Poté ukončil životní dráhu veřejného aktivisty, aby přenechal místo nové generaci LGBTQ+. Spolupracoval na prvních duhových pochodech v Karlových Varech v letech 1998-2001 v rámci Duhového festivalu Karlovy Vary, takže vřele uvítal loňský vznik Most Pride.

Ladislav Jackson je historik umění a od roku 2023 vede Společnost pro queer paměť. Přednáší na VUT v Brně, vede kurz queer studií a kritické rasové teorie v umění, designu a architektuře. Je spoluautorem knih Homosexualita v dějinách české kultury a Teplá Praha. V roce 2019 byl hlavním organizátorem konference Teplé dějiny v českých zemích, v letošním roce editorsky připravuje knihu Obrazy jiné touhy: Queer vizualita v českých zemích. V roce 2018 připravil pro Společnost pro queer paměť výstavu Teplo domova: Queer domesticita v moderní Praze, ve stejném roce se stejným tématem vystoupil i na mezinárodní konferenci Society of Architectural Historians v americkém St. Paul.