Program

19.8.2023

Duhový průvod
Hlavní stage | 45 min

I tentokrát Most Pride zahájíme duhovým průvodem! Řadit se začneme už v 11:45 u vchodu do obchodního domu Prior směrem k Repre. Pokud si ještě na poslední chvíli budeš chtít pořídit vlajku nebo nějaký duhový doplněk - tady budeš mít možnost! U Prioru totiž bude stánek s věcmi od Queershopu.Ve 12 hodin vyrazíme do ulic města Mostu! A protože Pride je především protest, až dorazíme na 1. náměstí, na chvilku se zde zastavíme, abychom pozdravili vedení města, které se letos bohužel opět rozhodlo nás nepodpořit. A pak už si to pořádně užijeme!Bezpečnost je pro nás během Most Pride na prvním místě a bude zajištěna i během průvodu. Součástí průvodu bude náš organizační tým, spolupracujeme také s městskou a státní policií. Přesto prosím sleduj své okolí a dodržuj veškeré bezpečnostní pokyny. Ukažme, že Most je the most duhové město a chce rovná práva!

34 10
Oficiální zahájení Most Pride 2023
Hlavní stage | 5 min

3, 2, 1 - Most Pride 2023 je tu!

16 0
Kryštof Stupka: Obhájce lidských práv
Hlavní stage | 45 min

Kryštof Stupka je právník, aktivista a obhájce lidských práv. Vystudoval práva a politologii na pařížské Sciences Po.O lidská práva se chtěl zasazovat odjakživa. A v jeho případě nezůstalo pouze u myšlenky - pustil se do toho naplno a má za sebou inspirující výčet aktivit! Působil například jako Mladý delegát ČR do OSN. V této roli bylo jeho cílem přiblížit dění v OSN mladým lidem, stejně jako snaha o to, aby v OSN zazněl názor mladší generace. Kryštof se angažuje i na domácí scéně, kde se věnuje dalšímu tématu, které je pro něj důležité. Jako člen vládního Výboru pro práva LGBTQ+ osob aktivně pracuje na zlepšení práv queer lidí. Také zde se zasazuje o vzdělávání mladých lidí v progresivních tématech.

10 0
Wheel Cherry (koncert)
Hlavní stage | 45 min

Za elektro projektem Wheel Cherry stojí Jakub Strouhal. Kluk z Brna na elektrickém vozíku, se kterým lomcuje hudba, a chce se o to podělit i s ostatními. Kubovi nedávno vyšlo album DISCOPLÁŇ, které obsahuje sedm autorských elektro-popových písní - včetně queer letního bangeru Moje tělo. Na tomhle koncertě rozhodně nesmíš chybět!

10 0
O drag show bez obalu: diskuze
Komorní stage | 45 min

Jsou drag show nástrojem západní neoliberální propagandy, který má za cíl nakazit mladou generaci, nebo se jedná jen o svobodnou formu umění? Kde jsou hranice dragu? A kudy vede ke dragu cesta? O tom budeme diskutovat na komorní stagi od 14:00 s drag kings (Chad Clitt a Rudy Daddy) a drag queen (Finiji DarkAngel).Přijď si poslechnout autentické příběhy drag performerů*performerek a nech si vyvrátit nejčastější mýty s dragem spojované. Zeptej se bez servítek na otázky, které tě zajímají, a nahlédni tak do zákulisí, do kterého se při běžné show jen tak nepodíváš. 

9 0
Speed friending
Chill zóna | 60 min

Most Pride bez speedfriendingu jakoby nebyl - a tak se na něj můžeš těšit i letos! A jak se zapojit? Je to jednoduché. Doraz, zaregistruj se přímo u našeho stánku a pak už se můžeš těšit, jak se v chill zóně potkáš s novými lidmi.

11 0
Lenka Králová: V Tranzu
Hlavní stage | 45 min

Na Youtube založila úspěšný kanál V Tranzu - momentálně je na něm téměř 130 videí a má více než 9000 odběratelů! Lenka pořad moderuje a představuje v něm (ne)obyčejné příběhy trans lidí. Dává divákům možnost nahlédnout do světa, kde být trans není pastí, ale příležitostí. Lenka je nesmírně aktivní osoba - je totiž také členkou výboru spolku Transparent, členkou správní rady Pride business fóra a vládního výboru pro práva LGBTQ+ lidí. Významně se zasazuje o narovnání práv trans lidí v České republice.

10 0
Hatespeech v online prostoru a jak ji řešit
Komorní stage | 45 min

Workshop o hatespeech v online prostoru si připravili zástupci nevládní organizace In IUSTITIA. Tato organizace se zabývá předsudečným násilím v celé jeho šířce a pomáhá jeho obětem v Česku. Provozuje poradnu Justýna, vzdělává v této oblasti odborníky i ohrožené komunity a informuje prostřednictvím realizovaných výzkumů. Motto organizace zní: Nikdo nesmí být napadán pro to, kým je.

10 0
LGBTQ+ a česká média: Filip Titlbach, Tereza Vlčková, Druhá : směna
Hlavní stage | 60 min

Filip TitlbachNovinář, moderátor podcastu Studia N, autor knihy “Byli jsme tu vždycky”, člověk kočičí a floutek, který nás vždycky dostane do kolen svými jízlivými poznámkami  - to je ve zkratce Filip Titlbach. Ve své práci se věnuje politice, sociálním tématům a samozřejmě také životu queer lidí (nejen) v České republice a na Slovensku.Tereza VlčkováPíše feministicky laděné články pro iDnes.cz, věnuje se zejména sociálním a genderovým tématům. Sama sebe označuje jako sexy postrach sexistů - není tedy vůbec žádným překvapením, že mezi její záliby mimo jiné patří i systematická práce na destrukci patriarchátu. Druhá : směnaNovinářského panelu se zúčastní i Maja Vusilović a Eliška Koldová. Obě v současné době působí jako redaktorky v magazínu Druhá : směna. Jedná se o feministický, otevřeně levicový web magazín, ve kterém jsou měsíčně publikovány čtyři texty zaměřené na některé z feministických témat. Jejich motto zní: Chceme spravedlnost v kuchyni i v celé společnosti!

10 0
Top surgery v kontextu nebinární identity
Chill zóna | 45 min

Během workshopu se Luka (cokoliv/cokoliv) a Ká (ona/on/oni) zaměří na přístup k topsurgery pro otevřeně nebinární osoby. Proč vůbec mluvit o top surgery v kontextu nebinárních lidí, když se jedná z medicínského hlediska o stejnou operaci jako u trans binárních mužů? Cílem je sdílení zkušeností se systémem zdravotní péče v České republice, internalizovaným gatekeepingem ale i třeba normalizace truchlení a pochybností.

10 0
Slávek Pham (koncert)
Hlavní stage | 45 min

Slávek Pham je dvaadvacetiletý začínající umělec z Kadaně, který svoji tvorbu sdílí zejména na sociálních sítích.  Nejprve vytvářel covery písní zahraničních interpretů, které sdílel na svém YouTube kanálu, ale nyní se převážně věnuje svému TikTok účtu, kde nasbíral přes 50 tisíc sledujících. Na svém kontě má zatím dvě vlastní písničky, „little games", kterou vydal minulý rok v prosinci, a „watch me bleed", kterou vydal začátkem srpna!. Už se na vás všechny těší, až to s ním na Most Pride roztančíte! 

9 1
Queer Mostecko v dekádách minulých
Komorní stage | 45 min

V rámci letošního programu se podíváme i na queer historii a to přímo na Mostecku. Mluvit o ní spolu budou někdejší aktivista z Mostu Milda Šlehofer a Ladislav Jackson, který v současnosti vede Společnost pro queer paměť. Milda Šlehofer byl v 90. letech gay aktivistou v Mostě, působil také jako  konzultant Linky duševní tísně a první ředitel K-Centra Most. Podílel se mimo jiné na prosazení registrovaného partnerství. Poté ukončil životní dráhu veřejného aktivisty, aby přenechal místo nové generaci LGBTQ+. Spolupracoval na prvních duhových pochodech v Karlových Varech v letech 1998-2001 v rámci Duhového festivalu Karlovy Vary, takže vřele uvítal loňský vznik Most Pride.Ladislav Jackson je historik umění a od roku 2023 vede Společnost pro queer paměť. Přednáší na VUT v Brně, vede kurz queer studií a kritické rasové teorie v umění, designu a architektuře. Je spoluautorem knih Homosexualita v dějinách české kultury a Teplá Praha. V roce 2019 byl hlavním organizátorem konference Teplé dějiny v českých zemích, v letošním roce editorsky připravuje knihu Obrazy jiné touhy: Queer vizualita v českých zemích. V roce 2018 připravil pro Společnost pro queer paměť výstavu Teplo domova: Queer domesticita v moderní Praze, ve stejném roce se stejným tématem vystoupil i na mezinárodní konferenci Society of Architectural Historians v americkém St. Paul. 

8 0
Speed dating
Chill zóna | 150 min

Most Pride bez speeddatingu jakoby nebyl - a tak se na něj můžeš těšit i letos! A jak se zapojit? Je to jednoduché. Doraž, zaregistruj se přímo u našeho stánku a pak už se můžeš těšit, jak se v chill zóně potkáš s novými lidmi. Speeddating je rozdělený do tří kategorií (gay, lesby, bi/pansexual), můžeš se připojit, pokud je ti víc než 15 let.

10 2
Básnické čtení: Toto je môj coming out
Komorní stage | 30 min

Sbírka básní vznikla jako pomyslná odpověď na hrůzný manifest vraha dvou queer lidí před bratislavským klubem Tepláreň. A vy uslyšíte básně přímo od jejich autorů.Mike Gavlák je neustále se měnící konstantou, vyhořívající hromádkou neštěstí. V jeho tvorbě se výrazně odráží jeho psychika a všemožné diagnózy. V současnosti pracuje v sociálních službách a sní o studiu psychologie, ačkoliv nastupuje na sociální práci. V roce 2021 publikoval v časopisu Ink.  Antonín Zhořec je koordinátor dobrovolnictví v Amnesty International a queer aktivista. Studuje hispanistiku na FFUK, polopravidelně se účastní autorských čtení. Texty publikoval na webu revue Prostor, na teletextu Nedělní chvilky poezie a v antologii Toto je môj coming out (Adolescent, 2022). V letošním roce byl oceněn druhým místem v Literární ceně Vladimíra Vokolka a získal čestné uznání v Literární soutěži Jiřího Červenky.Jan Horský pochází z Dubé u České Lípy. V Praze studuje český jazyk a literaturu na FF UK. Teď hledá práci a podílí se na organizaci festivalu Podtvrzí. Spolupořádá autorská čtení. Poezii publikovalx v Psím Víně, Revue Prostor, na Teletextu a v queer antologii Toto je môj coming out (Adolescent, 2022). Případně si upublikne nebásnickým textem v časopise. V roce 2022 získalx zvláštní cenu poroty v Literární soutěži Františka Halase a připravuje sbírku v nakladatelství Adolescent.

8 0
Drag queens & kings: slaaayáda
Hlavní stage | 45 min

Finiji DarkAngelFiniji je česká drag queen a nositelka titulku první miss drag CZ/SK. Finiji je temným andělem společnosti, nejde daleko pro ostrá a upřímná slova. Ve svých vystoupeních upozorňuje na problematiku společnosti a jiná témata, pokud někdo chce v její show vidět smysl, tak může, pokud ne, můžete si show prostě jen užít. Finiji dělá i vlastní show a miluje, když na nich může sbližovat komunity napříč spektrem společnosti. Rudy DaddyRudy Daddy s vlasy vyššími než měsíc a hlasem, z něhož by se podlomila kolena i nemrtvým, je dokonalým nočním stvořením. Vypadá stejně divoce jako jeho kousnutí a je dokonalou směsicí rock 'n' rollu a tajemného svádění. Nechte tedy česnek doma a přijďte si smlsnout na nemrtvě talentovaném Rudy Daddym.ENG:With hair higher than the moon and a voice that could make even the undead weak at the knees, Rudy Daddy is the ultimate campy creature of the night. With looks as fierce as his bites, he’s the perfect blend of rock n roll and mysterious seduction. So leave your garlic at home and come for a bite of the undeadly talented Rudy Daddy.Chad ClittChad Clitt,  známý také jako "československý playboy", je obdařený drag king působící na české a slovenské scéně od roku 2022. Ve svých vystoupeních oslavuje maskulinitu, tělo a sexualitu za pomoci komedie, tance a ponožek v sandálech.

9 0
Scaredycat (koncert)
Hlavní stage | 30 min

Scaredycat tě rozloží na kusy a pak zase seskládá dohromady. Hodně lidsky ti zazpívá o existenci v neexistenci a o chaotickém míru v duši. Na týhle karaoke party se propojíš s přírodou a i tý trávy se konečně dotkneš.

7 0
Ukončení Most Pride 2023
Hlavní stage | 5 min

A toto je konec! A nebo ne?

9 0
After party
Brix Bar | 360 min

Úderem osmé Most Pride rozhodně nekončí! Přijď to s námi rozjet na after party! Ta se bude konat od 21:00 v mosteckém Brix Baru.  Po oficiálním ukončení programu u Prioru se na ni přesuneme všichni společně.O hudbu se postará DJ*ka H͓̽r͓̽r͓̽h͓̽r͓̽r͓̽r͓̽r͓̽h͓̽r͓̽r͓̽r͓̽ (ze SPEED DATE kolektivu). Kája k nám zavítá z Ústí nad Labem a zahraje set ve svém stylu - hraje tracky napříč žánry, rád*a mixuje tekno s písničkami od queer a FLINTA hudebnictva. Věří, že mixovat jde cokoliv s čímkoliv a že je důležité dávat prostor lidem, kteří nejsou tolik slyšet. Hrát začne ve 22:30 a bude to jízda!A na co se ještě můžeš těšit? Čekají tě dobré drinky (dokonce i jeden speciální duhový Most Pride drink), známé queer hity, které tě roztančí, a hlavně bezpečný prostor, kde můžeš být zcela sám*sama sebou. To si rozhodně nemůžeš nechat ujít!***After party je otevřená pro lidi starší 15 let. Alkohol je možné konzumovat až od 18 let.Vstupné na akci je 150 korun a bude se platit přímo na místě (u vchodu).

3 0